Jerzy Główczewski

Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie wykładowca klasy saksofonu tejże uczelni. Swoją muzyczną przygodę rozpoczął w Gdańsku. Uczęszczając do Średniej Szkoły Muzycznej, współpracował z wieloma zespołami lokalnymi trójmiasta jak chociażby „Baszta” (wyróżnienie na festiwalu Jazz nad Odrą). Laureat I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Członek zespołu EXTRA BALL Jarosława Śmietany, współuczestniczył w wielu trasach koncertowych i nagraniu płyty ”Extra Ball”(Pol jazz Z-SX-0687).Wieloletni członek big bandu Akademii Muzycznej w Katowicach, z którym wystąpił na wielu międzynarodowych festiwalach jazzowych, takich jak: Berkeley Jazz Festival (Kalifornia), Reno (Nevada), Jazz Ost-East (Norymberga), Jazz Jamboree (Warszawa).

Od lat członek zespołu ALEX BAND Aleksandra Maliszewskiego, z którym dokonał wielu nagrań płytowych i telewizyjnych akompaniując znanym i popularnym wykonawcom na festiwalach w Sopocie (Jose Feliciano, Shirley Bassey), Opolu, Witebsku (Białoruś) i Karlshamn (Szwecja).Rozliczne wyjazdy zagraniczne (Norwegia, USA, Niemcy, Szwajcaria, Grecja, Kuwejt, Anglia), w tym wiele wspólnych koncertów z gwiazdami jazzu i muzyki rozrywkowej. Członek poznańskiej super grupy ERGO BAND z Grażyną Łobaszewską w roli głównej. Od wielu lat uczestnik nagrań muzyki filmowej Zbigniewa Preisnera. Płyty „Preisner’s Music” i „Requiem For My Friend” ukazały się na całym świecie. W 1999 roku wykonanie „Requiem…..” w „Royal Festival Hall” w Londynie z orkiestrą BBC Concert Orchestra, oraz przyznanie potrójnej platynowej płyty za rekordową sprzedaż (300 tys. egzemplarzy) „Requiem For My Friend” wydaną przez firmę nagraniową Warner Music.

W 2009 roku na III Festiwalu Prawykonań w Katowicach, prapremierowe wykonanie kompozycji Krzysztofa Herdzina pt. „Narracje na saksofon i orkiestrę” z Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Rok później w 2010 roku rejestracja koncertu z orkiestrą „Sinfonia Varsovia”, która ukazała się na płycie „Symphonicum” z muzyką Krzysztofa Herdzina (Universal Music Polska). Od wielu lat członek big bandu Zbigniewa Czwojdy akompaniującego znanym artystom występującym na festiwalu „Jazz nad Odrą”: Urszula Dudziak, Al Porcino, Bill Prince, Freddy Cole, Peter Herbolzheimer, Joe Faddis i wielu innych. Od 13-tu lat członek grupy „The Globetrotters”.W dorobku cztery nagrane płyty: „The Globetrotters”, ”Fairy Tales From The Trees”, ”Both Sides” i „Stop Don’t Talk”. Ponad czterysta zagranych koncertów w kraju i za granicą (Kuwejt, Węgry, Słowacja).

Rok 2017 obfituje w spektakularny koncert zespołu „Chick Corea Sextet” w składzie: Chick Corea – fortepian; Eddie Gomez – kontrabas; Brian Blade – perkusja; Andrzej Olejniczak – saksofon sopranowy; Grzegorz Nagórski – puzon i Jerzy Główczewski – saksofon sopranowy i tenorowy oraz flet. Koncert odbył się z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Rok 2018 laureat oznaczenia Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis